ЛАБОРАТОРНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ ХВИЛЬ НАПРУЖЕНЬ ПІД ЧАС ВИБУХУ НА ПАРАМЕТРИ РУЙНУВАННЯ МОДЕЛІ
DOI:
https://doi.org/10.26642/tn-2014-3(70)-124-128Ключові слова:
моделювання, критерії подібності, циліндричний заряд, хвиля напружень, напруження, параметри руйнуванняАнотація
Обґрунтована правомірність використання моделювання за допомогою методу еквівалентних матеріалів для натурного об’єкта (залізистий кварцит) та моделі з сургучу з дотриманням основних критеріїв подібності (міцнісний критерій моделювання та критерій подібності Коші) для
вивчення впливу дії вибуху циліндричного заряду на параметри зони руйнування. На основі серії проведених експериментів встановлено необхідну й достатню кількість вимірювань для визначення зони руйнування під час вибуху окремого заряду. Отримані теоретичні та експериментальні
залежності зміни напруження в часі у процесі підривання шпурових зарядів у моделі з сургучу та встановлена взаємна ідентичність характеру їхньої зміни. Розраховані максимальні значення напружень у точках спостереження на межі заряду з середовищем і на відстанях рівних 25 та 46
радіусах шпурового заряду. Визначено, що максимальне значення тиску становить близько 9,8 МПа
(74 500 мм рт. ст.) при часі 0,045 мс, а розрахункове максимальне значення напруження становить 8,8 МПа при часі 0,042 мс, тобто розбіжність результатів не перевищує 10 %. Характер зміни виміряної залежності є аналогічним до розрахункової залежності.
Посилання
Боровиков В.А. Моделирование действия взрыва при разрушении горных пород / В.А. Боровиков, И.Ф. Ванягин. – М. : Недра, 1990. – 231 с.
Аксель А.М. Направленный раскол крепких горных пород гидроимпульсными устройствами / А.М. Аксель, Ю.Н. Бабин, Ю.Е. Звонков // Взрывное дело. – М., 1986. – № 89/46. – С. 166–173.
Повышение эффективности действия взрыва в твердой среде / В.М. Комир, В.М. Кузнецов, В.В. Воробьев и др. – М. : Недра, 1988. – 209 с.
Фролов О.О. Керування енергетичними потоками при вибуховому руйнуванні різноміцнісних масивів гірських порід на кар’єрах : дис. ... докт. техн. наук : 05.15.03 / О.О. Фролов. – К., 2014. – 369 с.
Фролов О.О. Особливості розрахунку об’єму руйнування скельних порід під час вибуху свердловинного заряду з урахуванням хвиль напружень / О.О. Фролов // Вісник НТУУ "КПІ" / Серія : Гірництво : зб. наук. праць. – 2006. – Вип. 14. – С. 93–101.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Олександр Олександрович Фролов, Володимир Володимирович Котенко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автор, який подає матеріали до друку, зберігає за собою всі авторські права та надає відповідному виданню право першої публікації, дозволяючи розповсюджувати даний матеріал із зазначенням авторства та джерела первинної публікації, а також погоджується на розміщення її електронної версії на сайті Національної бібліотеки ім. В.І. Вернадського та у відкритому доступі в електронному архіві університету та на сайті журналу.